Jak zklidnit žaludeční nevolnost

Důvodů pro žaludeční nevolnost může být celá řada. V případech, kdy se jedná pravděpodobně jen o to, že vám něco nesedlo, je zbytečné okamžitě vyrážet k lékaři do ordinace. V tomto článku vám nabízíme několik tipů, které vám můžou od nevolnosti ulevit.

Část 1 ze 2: Co jíst a pít

 1. 1
  Zkuste se trochu najíst. Něco jednoduchého a lehkého může váš žaludek uklidnit. Zkuste například jogurt, jemné krekry nebo potraviny bohaté na vlákninu. Vyhýbejte se kořeněnému jídlu, mléčným výrobkům (jogurt je jedinou výjimkou -- je totiž plný probiotik) a čemukoli se silným aroma.
  • Jestliže se vám však dělá špatně i z pouhé myšlenky na jídlo, nenuťte se do něj. Všechno byste tím mohli zhoršit.
 2. 2
  Napijte se. Stav vašeho žaludku může být způsobený i dehydratací. Chcete-li, dejte si jako alternativu k vodě bylinkový čaj. Vhodný je také třeba Gatorade - je plný minerálů, které mohou žaludeční nevolnost zklidňovat.
  • Pokud zvracíte nebo máte průjem, je obzvláště důležité, abyste zůstali důkladně hydratovaní. Vaše tělo přichází velmi rychle o zásoby vody, kterou musíte okamžitě doplňovat.
  • Jestliže máte tu možnost, dejte si zázvorové pivo nebo neperlivou limonádu. Musí být skutečně neperlivá nebo alespoň s vyprchanými bublinkami![1]
 3. 3
  Začněte s BRJT (originálně BRAT) dietou. BRJT dieta sestává z následujícího: Banány, Rýže, Jablečné pyré a Toast. Do této diety je však možné zařadit i jiné jemné potraviny. Zkusit tedy můžete i tenké solené krekry, vařené brambory nebo vývary. S mléčnými produkty a sladkým či tučným jídlem zatím počkejte. Tyto potraviny by mohly vaši nevolnost ještě zhoršit.[2]
  • Tento stravovací režim nemusí být vhodný pro děti. BRJT dieta je poměrně chudá na vlákninu, bílkoviny a tuky, což jsou velmi důležité nutriční složky pro obnovu dětského gastrointestinálního traktu. Americká akademie pediatrů doporučuje u dětí zůstat při normálním stravovacím režimu 24 hodin po propuknutí nevolnosti. Tato strava by měla zahrnovat různé druhy ovoce, zeleniny, masa, jogurtů a komplexních sacharidů.[3]
  Reklama

Část 2 ze 2: Co dělat

 1. 1
  Odskočte si. Vezměte si s sebou knížku nebo něco jiného, čím odvedete pozornost od nepříjemné bolesti. Může se totiž stát, že jediným lékem bude čekání, až nevolnost sama odezní.
 2. 2
  Zvracejte. Někdy je bolest žaludku neodbytná až do doby, než se vyzvracíte. Při dalším náporu křečí buďte tedy připravení. Nezapomeňte, že o vyvolání zvracení byste se měli pokoušet až po 2-3 hodinách nepřetržité bolesti.
  • Ačkoli to nebude zrovna zapadat mezi designové kousky vašeho bytu, neustále při sobě mějte kýbl nebo jinou nádobu. Budete vděční, že nemusíte nikam odbíhat.
  • Pokud jste několikrát zvraceli i jedli a bolest nepřestává ani po 5-6 hodinách, zavolejte lékaři. Změřte si teplotu a všímejte si i dalších symptomů.
 3. 3
  Odpočívejte. Ačkoli je kinetóza (nemoc z pohybu) velmi specifickou záležitostí, pohyb vám v případě, že už je vám špatně, opravdu nepomůže. Pohodlně si lehněte. Pokud to ale není možné, snažte se alespoň zůstat co nejvíce v klidu.
  • To samé platí i pro malé děti a dospívající. Lidé každého věku mohou během nevolnosti těžit z vnějšího klidu, když už se jim toho vnitřního moc nedostává.
 4. 4
  Navštivte svého lékaře. Jestliže vaše problémy přetrvávají, může být žaludeční nevolnost příznakem vážnějších potíží. Pokud je vám tedy delší dobu špatně a zároveň pociťujete další symptomy jako bolest, ztíženou chůzi nebo vyrážku, okamžitě kontaktujte svého lékaře.
  • Většina žaludečních potíží sama vymizí po několika hodinách. Pokud ta vaše ale přetrvává, všímejte si dalších příznaků. Pokud na nějaké takové přijdete, měli byste zvážit návštěvu lékařské ordinace.
  Reklama

Tipy

 • Uklidnit žaludek můžou například suché krekry nebo kuřecí polévka s nudlemi.
 • Pít můžete vodu, Gatorade, čaje, zázvorové pivo nebo jakoukoli jinou tekutinu s elektrolyty a minerály.
 • Zkuste si lehnout a podložit si přitom nohy. Je vědecky prokázáno, že tato pozice dokáže ulevit od žaludeční nevolnosti.
 • Pijte citronovo-limetkovou limonádu. Také tím můžete podrážděný žaludek zklidnit.
Reklama

Varování

 • Pokud si na sobě všimnete jiných příznaků, neváhejte kontaktovat svého lékaře.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 37 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Kategorie: Obecné zdraví

Pomohl vám tento článek?

Ano
Ne
Reklama