Jak vyčistit ucpaný odpad octem

Pokud jste si všimli, že z vaší vany nebo dřezu neodtéká voda, pravděpodobně máte ucpaný odpad. Pokud si toho naštěstí všimnete včas, můžete odpad vyčistit věcmi, které máte běžně doma. Ocet, jedlá soda, borax a horká voda jsou jednoduché a přitom účinné pomůcky, které vás zbaví problémů s pomalu odtékajícím odpadem.

Metoda 1 z 3:
Příprava směsi na čištění odpadu

 1. 1
  Nechte odtéct všechen zbytek vody a vany nebo dřezu. Pokud odtéká opravdu velmi pomalu, může to chvíli trvat, ale jestliže odpad zbavíte vody, čisticí směs bude fungovat o hodně rychleji.
 2. 2
  Připravte si čisticí prostředky/kuchyňské vybavení. Domácí čistič odpadů si můžete vyrobit několika různými způsoby. Většina obsahuje ocet a další látku, která v kombinaci s ním spustí chemickou reakci. Podívejte se, jestli máte doma některou z následujících surovin:
  • Ocet (bílý nebo jablečný ocet dobře poslouží) je kyselá báze, která vytvoří pěnivou chemickou reakci.
  • Citronová šťáva se chová jako ocet, ale voní mnohem lépe. Je to proto vhodná možnost pro čištění ucpaného dřezu v kuchyni.
  • Jedlá soda se často používá jako účinný čisticí prostředek.
  • Sůl pomůže rozpustit usazeninu.
  • Borax se také používá jako víceúčelové čistidlo.
 3. 3
  Nalijte ocet spolu s některou reakční surovinou do odpadu. Není předtím potřeba nic míchat dohromady. Směs napění sama, jakmile se spustí chemická reakce.[1]
  • Pro kombinaci octa s jedlou sodou smíchejte: ½ šálku sody a ½ šálku bílého octa.
  • Pokud se rozhodnete pro směs s citronem, smíchejte 1 šálek citronové šťávy a 1 šálek jedlé sody.
  • Směs soli, boraxu a octa připravte smícháním ¼ šálku boraxu, ¼ šálku soli a ½ šálku octa.
  Advertisement

Metoda 2 z 3:
Rozpouštění usazenin

 1. 1
  Zakryjte a nechte směs působit. Použijte buď špunt nebo na odpad položte horkou, mokrou utěrku. Nechte uzavřené po dobu 30 minut. Během té doby bude pěna pracovat na odstranění nánosu.[2]
 2. 2
  Vyčistěte odpad zvonem. Použijte malý zvon, který se hodí na dřezy, abyste usazeniny uvolnili. Pevně zvonem uzavřete odpad a pak pohybujte gumovou částí prudce nahoru a dolů.
  • Zvon je nejúčinnější, pokud naplníte vanu či dřez trochou vody. Její tlak pomůže otevřít ucpaný odpad.
 3. 3
  Pokuste se usazeninu vytáhnout drátěným ramínkem na šaty. Je-li odpad ucpaný vlasy, vezměte drátěné ramínko a stočte ho tak, aby vám vznikl dlouhý drát s malým háčkem na konci. Opatrně spusťte háček do odpadu. Otáčejte s ním a snažte se zachytit smotek. Jakmile se vám to podaří, opatrně drát vytáhněte zpátky.
  • Dávejte pozor, ať vanu nebo dřez holým kovem nepoškrábete. Buďte opatrní i při rozmotávání ramínka, konce mohou být ostré a zranit vás.
 4. 4
  Použijte speciální nástroj. Vypadá jako dlouhé kovové lano. Oparně ho zasuňte do odpadu. Jakmile to dál nepůjde, otočte kabelem Tím zachytíte usazeninu. Až budete lano pomalu vytahovat ven, usazenina se rozpustí. Propláchněte odpad vodou a celý proces opakujte.[3]
  • Kovové lano může být ostré, raději si proto chraňte ruce rukavicemi. Připravte si také starou utěrku a kbelík, kam dáte usazený materiál.
  Advertisement

Metoda 3 z 3:
Propláchnutí odpadu

 1. 1
  Propláchněte odpad horkou vodou. Přiveďte k varu 6 šálků nebo několik konvic vody. Odkryjte odpad a opatrně vodu nalijte dovnitř.
  • Pokud máte plastové trubky, nepoužívejte vroucí vodu, ale raději pouze horkou. Vařící vodu raději do odpadu vůbec nelijte.[4]
 2. 2
  Zopakujte. Jestliže odpad stále odtéká velmi pomalu, opakujte celý proces, dokud se odpad nevyčistí.
  • Jestliže usazenina pořád tvrdohlavě odolává, je možné, že se v odpadu zachytil chumáč vlasů. Může být nutné vytáhnout usazeninu manuálně. Raději zavolejte instalatéra, obzvlášť, pokud odpad přestane odtékat úplně.
 3. 3
  K propláchnutí odpadu využijte gravitace a tlaku. Tenhle způsob nejlépe funguje na ucpanou vanu, protože vanu můžete naplnit mnoha litry vody. Naplňte tedy vanu horkou vodou. Pak otevřete odpad a nechte tlak vody,aby rozpustil usazeninu.[5]
  Advertisement

Tipy

 • Zkontrolujte, zda nemáte zrezivělé potrubí.
 • Po dvou nebo třech pokusech byste měli pozorovat zlepšení. Je-li odpad ucpaný smotkem vlasů, budete muset odstranit materiál, který odpad blokuje.
 • Popsaný způsob funguje nejlépe tehdy, pokud se vám podaří problém podchytit dřív, než se odpad úplně celý ucpe.
Advertisement

Varování

 • Koncentrovaný ocet (kyselina octová) a soda na praní se občas používají k čištění odpadů, nicméně obě to jsou silně dráždivé látky. Mohou způsobit podráždění pokožky, očí, nosu i hrtanu. Vyhýbejte se přímému kontaktu s pokožkou, očima a oblečením.
 • Pokud už jste do odpadu nalili komerčně dostupné rozpouštědlo, raději popsané způsoby nepoužívejte. Ocet a chemikálie, obsažené v běžných rozpouštědlech mohou spolu vytvářet jedovaté výpary.
Advertisement

O tomto wikiHow

Spoluautorem je:
wikiHow redaktor
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Kategorie: Úklid

Pomohl vám tento článek?

Ano
Ne
Advertisement