Jak ukončit přátelství

Přijít k kamaráda může být stejně těžké, jako přijít o partnera, ale někdy je nutné to udělat. Pokud je vaše přátelství toxické a nemáte už ni společného, může vám to oběma pomoci. V tomto článku se dozvíte, jak přátelství ukončit.

Metoda 1 z 3:
Zhodnoťte vaše přátelství

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, proč jste se pohádali. Je možné, že jste se v poslední době pohádali a kvůli tomu váš vztah nefunguje jak by měl. Důkladně se zamyslete nad tím, zda stojí za to vztah zachraňovat. Myslíte si, že vás vztek přejde, nebo je to opravdu konec? [1] Odpovězte si na následující otázky:
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, zda se vzájemně odcizujete. Někdy přátelství neskončí hádkou, ale postupným ochlazením vztahu. Je to už dlouho, co jste si spolu naposledy popovídali? Vymlouváte se, abyste spolu nemuseli nikam chodit? Pokud ano, zeptejte se sami sebe, zda je možné váš vztah zachránit a zda to skutečně chcete udělat.
 3. 3
  Zamyslete se nad tím, jak bude váš život vypadat bez vašeho kamaráda. Nechcete ani myslet na to, jaké by to bylo, nebo máte pocit, že by se vám ulevilo? pokud víte, že budete bez svého kamaráda šťastní a zbavíte se negativních pocitů, které s ním máte spojené, pravděpodobně byste vztah měli ukončit. Pokud se ale cítíte smutně a nejste si jistí tím, co byste měli udělat, zamyslete se i nad jinými možnostmi.
  Advertisement

Metoda 2 z 3:
Jak kamarádovi sdělit, že je konec

 1. 1
  Nechejte přátelství skončit přirozeně. Tyto věci se stávají velmi často. Přátelé začnou chodit každý na jinou školu, přestěhují se do různých měst, najdou si jinou práci, nebo se začnou věnovat různým činnostem a postupně se začnou vídat s jinými lidmi. Tento způsob ukončení přátelství je nejméně bolestivý. Udělejte to takto: [2]
 2. 2
  Přistupte k otevřené konfrontaci. Tento krok není snadný, ale jde o nejupřímnější ukončení přátelství. Místo abyste nedělali nic, byste měli být upřímní a promluvit si o tom, co se stalo. Proveďte to takto:
 3. 3
  Pokud se chcete zbavit toxického kamaráda, přerušte s ním veškerý kontakt. V některých případech není lepší způsob, než přestat daného člověka kontaktovat. Pokud s vámi váš kamarád manipuluje, nebo vás využívá a provedl vám něco, přes co se nedokážete přenést, měli byste přátelství okamžitě ukončit. Neberte mu telefony, smažte si ho z přátel na Facebooku a nechoďte na místa, kde byste se mohli potkat.
 4. 4
  Nastavte si jasné hranice. Bez ohledu na to, jak přátelství ukončíte, se s vámi bývalý kamarád bude chtít alespoň jednou setkat. Dejte mu najevo, zda s ním chcete mluvit, nebo ne. Když neřeknete, o co vám jde, váš bývalý kamarád bude zmatený.
  Advertisement

Metoda 3 z 3:
Jak se vypořádat s následky

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
  Uvědomte si, že konec jednoho přátelství může zničit i několik dalších. Připravte se na to, že se někteří vaši kamarádi přidají na stranu toho, s kým jste se přestali bavit. Pro lidi není snadné bavit se se dvěma lidmi, kteří spolu navzájem nemluví, takže někteří z vašich přátel budou nevyhnutelně na straně toho druhého.
 5. 5
  Advertisement

Tipy

 • Chraňte si své vlastní štěstí. Nebojte se ukončit vztah s někým, kdo vám brání ve štěstí.
 • Nedovolte, aby vás někdo nutil kamarádit se s někým, kdo pro vás není vhodný. Vždy myslete na to, co potřebujete vy.
 • Snažte se ukončit vztah s kamarádem co nejvíce v klidu, abyste mu zbytečně neublížili.
 • Pokud je nutné přátelství ukončit, udělejte to. Pokud má ale váš kamarád například jen měsíc života, nedělejte to a buďte mu oporou.
 • Vysvětlete mu, proč se s ním již nechcete kamarádit a uveďte konkrétní důvody.


Advertisement

Varování

 • Vyhněte se pokušení říkat lidem, co se vám na vašem bývalém kamarádovi nelíbilo. Když to budete dělat vy, pravděpodobně to začne dělat i on.
 • Neignorujte příznaky zničeného přátelství. Když s tím nic neuděláte, samo se to nespraví.
Advertisement

O tomto wikiHow

Spoluautorem je:
wikiHow redaktor
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Kategorie: Vztahy

Pomohl vám tento článek?

Ano
Ne
Advertisement