Jak si vyrobit sukni bez šití

Chybí vám sukně, která by perfektně doplnila váš kostým, udělala radost kamarádce, nebo ve které byste prostě jen tak vyrazila ven? Pro ty tvořivé z vás, které ale nerady šijí, jsou tyto jednoduché sukénky perfektním řešením. Začněte Krokem 1!

Metoda 1 z 2:
Uzlování tylu

 1. 1
  Zjistěte své míry. Použijte krejčovský metr a změřte se v pase nebo přes boky, prostě tam, kde budete chtít novou sukni nosit. Dále se rozhodněte pro její délku od pasu k spodnímu lemu.
 2. 2
  Připravte si materiál. Pro výrobu základní sukně potřebujete tyl a stuhu v libovolných barvách. V závislosti na vaší velikosti a zamýšlené délce sukně bude potřeba zhruba 2-7 metrů látky.
 3. 3
  Vytvořte opasek. Použijte stuhu o délce odpovídající vašemu pasu, ke které přidejte asi 30 cm. Zavažte na uzel tak, aby přečnívaly dva 15 cm dlouhé konce. Z těch pak na zádech uvážete mašli.
 4. 4
  Nastříhejte látku. Naměřte z tylu pásy dvojnásobné délky než zamýšlíte samotnou sukni. Např. pokud chcete sukni dlouhou 40 cm, naměřte pásy o délce 80 cm. Začněte se zhruba 20 pásy, podle potřeby můžete přidat další později.
  • Chcete-li sukni objemnější a nadýchanou, nastříhejte větší množství tenkých pruhů.[1]
  • Pro ne tak vzdušnou, více splývavou verzi použijte jen několik velmi širokých pruhů.
 5. 5
  Přeložte tylové pásy napůl. Než začnete pásy přidávat na opasek, přeložte je v půlce tak, abyste měla dva volné konce u sebe na jedné straně a očko na druhé.
 6. 6
  Připevněte pásy na opasek. Umístěte přes opasek tylový pás přeložený napůl tak, aby oba konce volně splývaly. Nad opaskem nechte očko několik cm přečnívat a protáhněte jím oba volné konce (tzv. liščí smyčka).
 7. 7
  Utáhněte všechny uzly. Jakmile protáhnete pásy očkem, utáhněte je a posuňte po opasku, tím uvolníte místo pro další pásy. Těsným utažením uzlů sukni zpevníte a bude vypadat hladší.
 8. 8
  Přidávejte postupně další pásy. Navazujte na opasek další pruhy, dokud ho úplně nevyplníte. Pro plný, objemný vzhled stahujte uzly těsně k sobě, preferujete-li sukni více splývavou, ponechte mezi jednotlivými uzly více místa. Přestaňte přidávat, jakmile narazíte na konec (uzel) opasku.
 9. 9
  Sukni vyzkoušejte. Povolte hlavní uzel na opasku a vyzkoušejte jak vám sukně sedí! Uvázáním mašle z volných konců stuhy na zádech sukénku v pase upevníte.
 10. 10
  Hotovo. Tento skvělý doplněk můžete nosit přes šaty nebo legíny.
  Reklama

Metoda 2 z 2:
Falešné švy

 1. 1
  Kupte zažehlovací pásku. Vypadá jako látka ve tvaru lepicí pásky. K dostání je dnes téměř ve všech obchodech s šicími potřebami. Funguje tak, že se přišpendlí na potřebné místo a nažehlí-materiál se roztaví a chová se jako lepidlo.
 2. 2
  Sežeňte správný typ látky. Při této metodě se vyhněte užití tylu. Potřebujete látku s hustějšími vlákny, na které bude nažehlovací páska držet. Dobře poslouží organza, která zároveň zachová správný baletkovský vzhled. Nevýhodou je, že za ní často zaplatíte víc než za tyl.
 3. 3
  Nastříhejte z látky pruhy. Nastříhejte pruhy takové délky, v jaké si výslednou sukni představujete + 6cm. Šířka záleží na vašem rozhodnutí-širší pruhy zredukují viditelné mezery mezery v sukni na minimum, užší se zase snadněji připevňují k opasku. Množství pruhů je také na vás. Můžete jich přidat kolik jen chcete. Čím více jich bude, tím více sukně získá na objemu.
 4. 4
  Připevněte pruhy. Nastříhejte proužky nažehlovací pásky v šířce vašich organzových pruhů. Potom přeložte horních 6 cm každého pruhu a vložte mezi vrstvy látky připravené nažehlovací proužky. Dostatečně nízko, aby vzniklé oko (kanálek) poskytlo prostor pro provlečení opasku.
 5. 5
  Nažehlete „šev“. Držte se instrukcí pro nažehlování vaší pásky a spojte každý panel výše uvedeným postupem.
 6. 6
  Připravte opasek. Použijte stuhu nebo elastický pás a po jednom navlékněte připravené organzové pruhy. S tím vám pomůže třeba tužka. Pokud jste spokojeni se vzhledem nové sukně, nezbývá než si ji zavázat kolem pasu jako zástěru a pořádně si ji užít!
 7. 7
  Hotovo.
  Reklama

O tomto wikiHow

Spoluautorem je:
wikiHow redaktor
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Kategorie: Umění & zábava

Pomohl vám tento článek?

Ano
Ne
Reklama