Jak poznat, že vaše fenka hárá

Hárání je pohlavní cyklus, kterým prochází každá nekastrovaná fenka. Během tohoto období, kdy dospívají vajíčka, získává fenka schopnost rozmnožovat se. Následkem hormonálních změn během hárání můžete u fenek pozorovat tělesné změny a změny chování. Podle nich budete schopni poznat, kdy vaše fenka hárá.

Metoda 1 z 4:
Pár základních informací

 1. 1
  Hárání je základním rozmnožovacím cyklem fenky. Jestliže si nejste jisti, zda vaše fenka hárá, musíte na prvním místě porozumět jejímu normálnímu hormonálnímu cyklu. Když dosáhne fenka dospělosti a je po fyzické stránce připravena se rozmnožovat, zvýší se v jejím těle hladina estrogenu a vajíčka se začnou uvolňovat z vaječníků. Jestliže se během tohoto období fenka spáří, vajíčka mohou být oplodněna. Oplodněním vajíčka vznikne emryo.[1]
  • Fenky obvykle poprvé hárají během pohlavního dospívání ve věku kolem 6. až 24. měsíce. Závisí to na jednotlivém plemeni. Menší plemena obvykle poprvé hárají dříve než velká.
 2. 2
  Jakých znaků si všímat. V závislosti na plemeni, fenka hárá v intervalu přibližně šesti měsíců.[2]
  • Podle intervalu víte, jestli nastal čas hárání. Například jestliže její cyklus skončil před měsícem, je nepravděpodobné, že by po tak krátké době opět hárala.
  • Fenky obvykle hárají v průměru dva krát ročně, tedy každých šest měsíců, intervaly se však mohou lišit. Za normální se považuje rozmezí 4 až 8 měsíců.
  • Fenky obvykle hárají tři až čtyři týdny.
 3. 3
  Znaky hárání. Základní znaky hárání jsou vždy stejné, zvětšení vulvy a krvavý výtok během prvního týdne. Mezi 7. a 14. dnem výtok zmizí, nebo zbledne. To může zmást chovatele, kteří myslí, že hárání už skončilo a tedy skončilo i riziko březosti. Opak je však pravdou. V tomto týdnu fenka ovuluje a riziko březosti je nejvyšší.
  • V tomto týdnu fenku rovněž zajímají případní partneři. Pokud nechcete, aby měla štěňata, měli byste být ostražití.
  • Mezi 14. až 21. dnem se krvavý výtok vrátí, ale postupně bledne, až zcela zmizí. Vulva však ještě často pár týdnů zůstává zvětšená, i když fenka nebyla oplodněná. Její cyklus je u konce.
  Reklama

Metoda 2 z 4:
Tělesné znaky hárání a změny chování

 1. 1
  Všimněte si zduřelé vulvy. Vulva vaší fenky se nachází hned pod análním otvorem. S blížícím se háráním se postupně zvětšuje. Během hárání se může zvětšit až třikrát a získá načervenalou barvu.[3]
 2. 2
  Vaginální krvácení. Vaginální krvácení je znamením, že vaše fenka bude brzy hárat. Když cyklus nastane, krvácení trochu ustane a krev dostane nahnědlou barvu.
  • Jestliže je fenka úzkostlivě čistotná a často se olizuje, je obtížné výtok zpozorovat. Osvědčeným trikem je umístit do jejího pelíšku bílé prostěradlo nebo povlečení na polštář. Na bílé barvě budou skvrny dobře viditelné.
  • Jestliže plánujete štěňata, zapište si, kdy krvácení začalo. Nejlepší doba krytí je v 10. nebo 11. den po prvním krvácení a pak ještě tři následující dny.
 3. 3
  Všimněte si, jestli se vaše fenka neustále olizuje. S blížícím se háráním si většina fenek začne olizovat vagínu. Je to další znak, že se její cyklus blíží, i když to vždy nebývá pravidlem.
 4. 4
  Neobvyklé chování. V počátečních dnech hárání se u fenek začne projevovat neobvyklé chování, fenky bývají obvykle nervózní a lehce vzrušivé.[4]
  • Některé fenky více štěkají a mohou být agresivnější k lidem a ostatním psům.
 5. 5
  Všimněte si chování typického při páření. Jestliže vaše fenka obskakuje jiné psy nebo fenky, je to další z příznaků. Obskakování je při hárání časté. Fenky dokonce mohou obskakovat i vaše nohy.
  • Toto chování však nepozorujeme pouze při hárání. Je časté i v jiných případech jako je masturbace, dominance a překvapivě i submise. Tedy to automaticky neznamená, že vaše fenka hárá.
 6. 6
  Všimněte si, v jaké pozici má vaše fenka ocas. Když fenka začne hárat, natáčí svůj ocas na stranu, což je během hárání běžné. Dává tak najevo, že se chce pářit.[5]
  • Toto chování můžete rovněž vyvolat tím, že jí poškrábete u kořene ocasu. Přestane hýbat zadními nohami a natočí ocas na jednu stranu.
  • Nikdy nic nevkládejte do vulvy nebo vagíny, abyste zjistili, zda je vaše fenka připravena k páření. Neúmyslně byste mohli poškodit citlivou tkáň a způsobit ji zdravotní problémy.
  Reklama

Metoda 3 z 4:
Všimněte si chování psů

 1. 1
  Některé fenky hárají „v tichosti“. To znamená, že na nich nejsou vidět žádné příznaky hárání. Produkují hormony, ale obvyklé znaky jako zduřelá vulva u nich nejsou pozorovatelné.
  • Jediným způsobem, jak v tomto případě zjistit, že vaše fenka hárá, je všímat si vzájemného chování mezi ní a jinými fenami nebo psy. Psi poznají i nepatrné množství rozmnožovacích hormonů. Proto budou vaší fence věnovat zvýšenou pozornost.
  • U některých fenek může cyklus vynechat. Jestliže je vaše fenka ve špatném zdravotním stavu, nebo nedávno zhubla, její tělo šetří energii a hárání se nedostaví. Tím chce příroda říci, že její tělo potřebuje všechny rezervy na svou regeneraci, než se bude moci starat o svá štěňata.
 2. 2
  Dejte pozor, nakolik jsou vaši psi agresivní. Jestliže vlastníte psy spolu s hárajícími fenkami, všímejte si, jak se psi k sobě chovají. Psi se v blízkosti hárající feny k sobě začnou chovat agresivně, aby si zajistili výsadní postavení a mohli se s hárající fenkou spářit.
 3. 3
  Hlasový projev a vzrušení. Jestliže vlastníte psa i fenku, o které si nejste jisti, zda hárá, dávejte pozor na to, jak pes zareaguje, když je oddělíte. Jestliže je vzrušený a neustále vyje, vyjadřuje tak své podráždění z toho, že nesmí k feně blíž. To je dobrý ukazatel, že fenka hárá.
  • Nedá se na to však stoprocentně spolehnout, protože psi někdy projevují úzkost i v případě, že jsou náhle odděleni od své blízké kamarádky. Rozlišit jejich stesk z oddělení od sexuální frustrace bývá obtížné.
 4. 4
  Sledujte jejich vzájemné chování. Když spolu běhají, pozorujte, co se stane, když se pes k fence přiblíží. Jestliže si vaše fenka nechá dlouze očichávat a olizovat vagínu a obzvláště, když nechá psa na sebe naskočit, je to další znamení, že patrně hárá.[6]
  • Nicméně to, že fenka na sebe nechá naskakovat jiného psa, může být i znakem podřízenosti, takže musíte přihlédnout k tomu, jak se obvykle vaše fenka chová k ostatním psům a jestli čas hárání nastal. Zapamatujte si, že psi často očichávají zadek jeden druhému. Zjišťují tak kdo je kdo.
  • Jestliže na sebe fenka a pes nejsou normálně zvyklí, držte svého psa na vodítku. Pokud se neznají, mohli by se k sobě chovat agresivně.
  Reklama

Metoda 4 z 4:
Vyšetření u veterináře

 1. 1
  Nechte veterináře provést vyšetření krvi, abyste zjistili, jestli vaše fenka hárá.[7] Test měří hladinu progesteronu v krvi. Hodnoty se při hárání zvyšují. Veterinář odebere vzorek krvi a pošle ho do laboratoře. Při hárání je typická zvýšená hodnota progesteronu. Vysoká hodnota signalizuje, že je fenka březí.
  • Alternativou je test používaný ve výzkumu. Měří hladinu luteinizačního hormonu, která se zvyšuje při ovulaci. Tento test však není komerčně dostupný.
 2. 2
  Nechte provést vaginální cytologii. Je to rychlé a jednoduché.[8] Veterinář udělá výtěr z vulvy vatovanou tyčinkou a vzorek pak přenese mikroskopické sklíčko. Po zaschnutí jej prohlédne pod mikroskopem.
  • Buňky u hárající fenky mají typický tvar, časté jsou červené krvinky. To spolu s tělesnými příznaky je dostatečný důkaz, že vaše fenka hárá.
 3. 3
  Položte si otázku, jestli symptomy nasvědčují hárání nebo zdravotním potížím. Při určování použijte selský rozum. Jestliže však máte pochybnosti, zajděte na prohlídku k veterináři. [9]
  • Nastal čas hárání? Jestliže ano, pravděpodobnější je hárání, než zdravotní problém.
  • Hárala vaše fenka v nedávné době? Jestliže ano, hárání je nepravděpodobné a může se jednat o zdravotní problém.
  • Má vaše fenka dobrou náladu, normálně přijímá potravu a pije? Pravděpodobně hárá.
  • Není ve své kůži, nemá chuť do jídla, má větší žízeň, než obvykle, nebo stále zvrací? Jestliže ano, je pravděpodobné, že jde o zdravotní problém. Urgentně vyhledejte veterinární pomoc.
 4. 4
  Pokud se u vaší fenky vyskytnou typické příznaky, ale nehárá, nechte ji prohlédnout veterinářem. Může se jednat o hnisavý zánět dělohy, což se laikovi často jeví jako hárání. Mezi příznaky této nemoci patří, stejně jako při hárání, zduřelá vulva s vaginálním výtokem anebo bez něj. Ve vážných případech se děloha zaplní hnisem. Pokud se toxické látky ze zánětu dostanou do krevního oběhu, mohou fenku otrávit.
  • Pokud se objeví výtok u starší fenky, která hárala před 4 až 8 týdny, neprodleně vyhledejte veterinární pomoc. Je to nejrizikovější doba vývoje hnisavého zánětu dělohy.
  • V počátečním stadiu této nemoci mívají fenky větší žízeň a trpí nechutenstvím. Pokud se stav zhorší, toxické látky poškodí ledviny. Neléčené onemocnění končívá smrtí.
  • Pokaždé, když fenka hárá, mírně se ztenčí výstelka dělohy a ta je pak náchylnější tomuto onemocnění. Postihuje většinou starší feny (čím více cyklů má za sebou, tím je riziko větší). Ohrožena jsou všechna plemena.
  Reklama

Tipy

 • Jestliže zjistíte, že vaše fenka hárá a nechcete, aby měla štěňata, dejte ji po skončení hárání vykastrovat.
 • Stejným způsobem zjistíte, že hárání skončilo. Už se nenechá obskakovat psy, její vagína je suchá a vulva má opět normální velikost.
Reklama

Varování

 • Jestliže zpozorujete u své kastrované fenky krvavý výtok, který je všeobecně spojený s háráním, zajděte s ní k veterináři. Může se jednat o zánět močových cest, zranění, děložní infekci nebo nádor pohlavního ústrojí.
Reklama

O tomto wikiHow

Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
Spoluautorem tohoto článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice.
Kategorie: Psi

Reference

 1. https://www.aspca.org/pet-care/dog-care/estrus-or-heat
 2. http://pets.webmd.com/dogs/how-tell-if-dogs-heat
 3. http://www.banfield.com/pet-health-resources/pet-health-concerns/reproduction/is-my-dog-in-heat
 4. http://www.banfield.com/pet-health-resources/pet-health-concerns/reproduction/is-my-dog-in-heat
 5. http://pets.webmd.com/dogs/how-tell-if-dogs-heat
 6. http://www.pets.ca/dogs/tips/tip-57-dog-in-heat-signs-your-dog-is-in-heat-the-estrous-cycle/
 7. Evaluation of the ICAGEN-Target canine ovulation timing diagnostic test in detecting canine plasma progesterone concentrations. Manothaiudom, Johnston, Hegstad. JAAHA 31 (1) 57-64
 8. Reproduction in the dog and cat. Christiansen. Publisher: Bailliere-Tindal.
 9. Small Animal Internal Medicine. Nelson & Couto. Publisher: Mosby

Pomohl vám tento článek?

Ano
Ne
Reklama