Jak odstranit třísku jedlou sodou

Děti (a hodně dospělých) často považují odstranění třísky za absolutní teror. Není to jen kvůli bolesti třísky samotné, ale myšlenky šťourání se pod svojí kůží jehlou a pinzetou! Tady je jednoduchý, téměř bezbolestný způsob, jak třísku vyndat. Tento způsob s využitím jedlé sody (sody bikarbony) bude fungovat dokonce i na odstranění hluboko zarytého střípku skla.

Metoda 1 z 2:
Prohlídka rány

 1. 1
  Nemačkejte ji! Když poprvé prohlížíte třísku, nesnažte se ji dostat ven vymačkáváním. Pokud je ostrá, mohli byste ji tak zarývat hlouběji do kůže; pokud je křehká, mohli byste ji rozlomit na menší kousky.
 2. 2
  Vyčistěte místo mýdlem a vodou a osušte ho. Buďte jemní – poklepání místa papírovou utěrkou vsákne vodu bez jakéhokoli nepotřebného (a potenciálně bolestivého) tření. Nechcete, aby se kůže (nebo tříska, pokud je dřevěná) rozmáčela.
 3. 3
  Prohlédněte si třísku pod zvětšovacím sklem. Velikost třísky a to v jakém úhlu je pod vaší kůží, vám pomůže poznat, jaký je nejlepší způsob k jejímu vyjmutí.
  Reklama

Metoda 2 z 2:
Odstranění pomocí jedlé sody

 1. 1
  Podívejte se na Jak odstranit třísku pro popis jiných metod, které možná budete chtít vyzkoušet první. Metoda s jedlou solí popsaná zde je nejlepší pro drobné, neviditelné třísky, nebo ty hluboko zaryté. Pasta z jedlé sody způsobí, že kůže oteče a vytlačí třísku ven. Je nejlepší ji použít až po ostatních způsobech, protože jiné metody (lepicí pásku, pinzetu, jehlu) ztíží, protože vaše kůže bude mírně oteklá.
 2. 2
  Vytvořte pastu z jedlé sody. Přidejte vodu ke zhruba ¼ čajové lžičky jedlé sody a vytvořte hustou pastu.
 3. 3
  Naneste pastu na třísku. Rozetřete jedlou sodu na obvaz a přiložte obvaz k postiženému místu.
 4. 4
  Po 24 hodinách sejměte obvaz. Tříska by měla vyčnívat z kůže. Pokud je viditelná, vyndejte ji pinzetou a jemně opláchněte kůži. Pokud tříska vyčnívá, ale není vidět, můžete jí takto vypláchnout bez dalších komplikací.
  • Opakujte tuto metodu s novou pastou a jiným obvazem každých 24 hodin, dokud tříska nezmizí.
 5. 5
  Použijte lokální anestetikum. Pokud je tříska extrémně bolestivá, můžete rozetřít na postižené místo trošku gelu, který se používá při růstu zoubků, a několik minut počkejte, než se pokusíte třísku odstranit. Gel na růst zoubků místo znecitliví. Jakmile pár minut počkáte, opláchněte postižené místo.
  Reklama

Tipy

 • Alternativní ošetření. Naneste na postižené místo jemně tenkou vrstvu bílého lepidla. Nechte zaschnout. Sloupněte lepidlo pro nadějné snadné odstranění malých třísek. Lepidlo se přizpůsobuje a dostává do zákoutí lépe než páska.
 • Nenechte dostat do rány nečistoty, protože může otéct a infikovat se.
 • Lepicí páska může pomoci odstranit třísku, která má ještě nad kůží vystupující část.
 • Noste boty, abyste se vyvarovali další třísce.
Reklama

Varování

 • Mezi příznaky infekce kolem třísky může patřit:
  • Zarudnutí, červené pruhy, otoky, kůže teplá na dotek, hustá tekutina nebo hnis prosakující z místa.
 • Nedoporučuje se použití lokálních anestetik na poškozenou kůži. Aktivní ingredience v přípravcích, jako jsou gely na růst zoubků, benzokain, mohou být škodlivé, když se nanesou na narušenou kůži. [1]
 • Pokud máte nějaký příznak infekce, vyhledejte lékařskou pomoc.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Jedlou sodu
 • Vodu
 • Mýdlo
 • Obvaz
 • Gázu

O tomto wikiHow

Spoluautorem je:
wikiHow redaktor
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Kategorie: Obecné zdraví

Pomohl vám tento článek?

Ano
Ne
Reklama